Czyszczenie pralki ładowanej od góry – domowe sposoby

Regularne czyszczenie pralki jest bardzo ważne. Dzięki temu można zadbać o jej stan i efektywność. Może wydawać się, że pralka nie wymaga czyszczenia, co nie jest prawdą. Jak czyścić pralkę ładowaną od góry? Kilka najważniejszych informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Brudna pralka

Kiedy należy wyczyścić pralkę? Najlepiej robić to regularnie. Są jednak pewne objawy, dzięki którym można rozpoznać, że pralka wymaga oczyszczenia. Mowa tutaj o nieprzyjemnym zapachu, niskiej efektywności prania, śladach pleśni. Jeśli zauważasz takie sygnały, oznacza to, iż Twoja pralka wymaga porządnego wyczyszczenia. Trzeba zająć się nie tylko bębnem i kołnierzem urządzenia. Ważny jest także filtr pralki oraz pojemnik na detergenty. Dzięki wyczyszczeniu wszystkich najważniejszych elementów, pralka pozostanie w dobrym stanie i będzie dobrze spełniała swoje zadanie. Okazuje się, że czyszczenie pralki nie musi być trudne i czasochłonne. W kolejnych akapitach znajdziesz wygodne rozwiązania, dzięki którym szybko i efektywnie wyczyścić elementy urządzenia.

Oczyszczanie bębna pralki

Czyszczenie pralki ładowanej od góry warto zacząć od zadbania o bęben urządzenia. To właśnie przez ten element przedostają się nieprzyjemne zapachy, które przenoszą się na prane ubrania. Jeśli Twoja pralka została wyposażona w opcję autoczyszczenia, wystarczy jej użyć. Jeśli zaś pralka nie posiada takiej opcji, możesz zdecydować się na użycie domowych środków. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się ocet. Dzięki niemu usuniesz nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia a nawet osad z kamienia. Zaaplikuj ocet na czystą szmatkę, a następnie dokładnie wytrzyj bęben pralki. Gdy bęben będzie już dobrze oczyszczony, uruchom cykl prania bez wkładania odzieży do środka. Po zakończeniu cyklu możesz pozostawić otwartą klapę pralki, aby bęben szybko się osuszył. Tak naprawdę po każdym cyklu warto pozostawić bęben otwarty na kilkanaście minut. Dzięki temu można bowiem zapobiec nieprzyjemnym zapachom i powstawaniu pleśni.

Czyszczenie kołnierza pralki

Po oczyszczeniu bębna, można przystąpić do czyszczenia uszczelki. To właśnie tutaj zbiera się brud, resztki detergentów do prania i wszystko to, co powoduje zabrudzenie pralki i nieprzyjemne zapachy. Kołnierz pralki można wyczyścić ręcznikiem papierowym. Wycieraj uszczelkę do tej pory, aż ręcznik będzie całkowicie czysty. Zwróć uwagę na wszystkie zakamarki, aby dokładnie oczyścić kołnierz pralki. Jeśli kołnierz jest mocno zanieczyszczony, możesz użyć octu. Po takim czyszczeniu z pralki może wydobywać się charakterystyczny zapach. W takim przypadku trzeba uruchomić cykl prania bez załadaunku, a charakterystyczny zapach octu zniknie.

Czyszczenie filtra pralki ładowanej od góry

Jeśli chodzi o czyszczenie pralki, nie można zapominać także o filtrze. W pralkach ładowanych od góry najczęściej element ten znajduje się na samym dole. Nie możesz zlokalizować filtra pralki? Zajrzyj do instrukcji, a na pewno znajdziesz tam potrzebne informacje. Odłącz urządzenie od zasilania, zabezpiecz podłogę pod filtrem ręcznikiem, a następnie odkręć filtr. Element ten możesz wyczyścić pod bieżącą wodą, należy zrobić to bardzo dokładnie. Jeśli filtr jest mocno zabrudzony, do wyczyszczenia użyj odrobiny octu i szczoteczki.

Czyszczenie pojemnika na detergenty

Kolejnym ważnym elementem jest pojemnik na detergenty. Wystarczy wyjąć zbiornik z urządzenia i dokładnie wyczyścić wszystkie elementy pod bieżącą wodą. Jeśli pojemnik jest mocno zanieczyszczony, można usunąć brud za pomcoą gąbki i płynu do mycia naczyń. Po zakończeniu czyszczenia umieść dozownik na miejscu.

Zakończenie

Warto regularnie czyścić najważniejsze elementy pralki, aby zadbać o jej stan i efektywność prania. Jeśli chodzi o domowe środki czystości, do mycia pralki świetnie nadaje się ocet. Warto także mieć pod ręką płyn do mycia naczyń.