Mycie okien – jakie środki najlepsze?

Okna czyste, lśniące i bez smug to ozdoba każdego domu. Mycie okien nie należy do skomplikowanych czynności, wystarczy jedynie znać sprawdzone sposoby na czyste okna oraz nie popełnić typowych, często popełnianych błędów podczas ich mycia.

Mycie okien – czym najlepiej umyć okna?

Najpopularniejszy sposób na lśniące okna bez smug to wykorzystanie płynu do mycia szyb, jak również papierowych ręczników, ściereczki lub gumowej ściągaczki do szyb. Można również użyć nowoczesnego odkurzacza do okien. Dokładne wytarcie okna powinno wystarczyć, jednak ostateczny efekt zależy od jakości użytego płynu.

Zamiast kupować specjalny płyn do szyb, można również skorzystać z obecnego w każdym domu płynu do naczyń. Niewielką ilość należy rozpuścić w misce z ciepłą wodą i wytrzeć okna na mokro, a kolejno na sucho. Dzięki dokładnemu wycieraniu na sucho na oknach nie zostają smugi.

Sposób eko dla tych, którzy nie lubią korzystać z chemii domowej, to ściereczka z mikrofibry oraz miseczka z wodą. Mikrofibra dzięki swojej unikalnej budowie poradzi sobie bez detergentów z opornym brudem i tłuszczem. Podobnie jak w przypadku użycia płynu do naczyń, tak również i tu obowiązują dwa etapy – mycie na mokro, a następnie wycieranie do sucha.

Również ekologiczny sposób na lśniące to roztwór soku z cytryny i wody – wykorzystujemy pół szklanki soku na szklankę wody. Okna umyte w ten sposób nie tylko będą lśniły, nadadzą również wnętrzu przyjemnego, cytrusowego zapachu.

2 łyżeczki octu na szklankę wody będzie kolejnym ekologicznym sposobem na czyste okna. Wbrew obecnie panującym obawom ocet nie sprawi, że w mieszkaniu będzie unosił się nieprzyjemny zapach. Zapach octu szybko wietrzeje, a jego zapach już po kilkunastu minutach przestanie być odczuwalny. Po ocet warto sięgać, jeśli okna nie były również długo myte.

Również bardzo brudne okna, które opierają się tradycyjnej chemii oraz ekologicznym rozwiązaniom potrzebują czegoś ekstra. Żeby rozpuścić trudny brud, należy takie okna posmarować oleje lnianym i pozostawić na jedną godzinę. Następnie należy umyć okno płynem do mycia szyb lub płynem do naczyń.

Ekspresowym rozwiązaniem będzie wykorzystanie chusteczek nawilżanych, przeznaczonych do mycia szyb. Wystarczy przetrzeć okno i pozostawić je do wyschnięcia. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku średnio zabrudzonych okien.

Również płyny do spryskiwaczy świetnie poradzą sobie z wielkomiejskim pyłem, kurzem oraz śladami spotkań z owadami. Równie dobrze zmywają one brud i kurz z domowych okien. Ich niekwestionowana zaleta to nadanie oknom właściwości szyb samochodowych, czyli kurz osiada na nich wolniej, a woda spływa, nie zatrzymując się na szybach.

Czym polerować okna

Samo mycie okien nie wystarczy. Aby były one idealnie lśniące, warto również je wypolerować. Czynność tą wykonuje się najpierw z góry na dół, a kolejno na boki. Taka kolejność gwarantuje nie tylko lśnienie, ale również brak smug. Do polerowania okien najlepiej będzie użyć:

  • rajstop – najlepiej starych i podartych, które już do niczego się nie nadają
  • pieluchy tetrowej lub bawełnianej koszulki dziecięcej – są one miękkie i wykonane z wysokogatunkowych materiałów, doskonale chłoną wilgoć oraz nie pozostawiają smug.
  • gazety – do polerowania okien najlepiej nadadzą się zwykłe, nie kolorowe gazety, łatwo chłoną one wodę
  • płynu do płukania tkanin – niewielką jego ilość wlewamy do miski z wodą, następnie przecieramy okna i wycieramy je do sucha. Taki płyn ma również działanie antystatyczne.

Mycie czy wymiana?

Okna to bardzo często używane elementy, które w związku z tym podlegają zużyciu, dlatego po jakimś czasie użytkowania warto rozważyć wymianę starych okien na nowe. Podstawową przesłanką do tego, aby je wymienić, są wyczuwalne nieszczelności, negatywnie odbijające się na termice pomieszczeń oraz generujące dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem.