Jak prać kołdrę?

Nie ma nic lepszego niż świeża pościel, ale świeża kołdra jest jeszcze lepsza. Oto nasz poradnik, jak prać kołdrę w domu. Większość z nas będzie regularnie zmieniać poszewki na kołdry, ale ważne jest, aby nie zapomnieć o samej kołdrze. Zapewne zauważysz, że Twoja kołdra ma etykietę sugerującą, że powinna być profesjonalnie wyczyszczona, ale wiele osób chce wiedzieć: czy możesz prać kołdrę w domu? Odpowiedź brzmi, że możesz, o ile najpierw sprawdzisz etykietę pielęgnacyjną i zastosujesz się do udzielonych porad. Musisz też poświęcić trochę czasu na zadanie – i mieć wystarczająco dużą maszynę, aby ją zmieścić! Więc jeśli możesz zaznaczyć te pola, oto jak prać kołdrę.

Czy można prać kołdry w domu?

Czasami tak – o ile najpierw sprawdzisz metkę pielęgnacyjną. Niektóre kołdry mogą być oznaczone jako „czyścić tylko chemicznie” – jeśli tak, nie próbuj prać kołdry w domu, tylko zanieś ją do pralni chemicznej.

Pranie kołdry może nie być najłatwiejszym (lub najprzyjemniejszym) zadaniem, jakie kiedykolwiek wykonasz, ale jest lepsze niż spanie pod brudną pościelą – mamy też kilka wskazówek, jak czyścić materac, aby zapewnić, że Twoje łóżko jest super świeże! Pamiętaj tylko, aby nie prać zbyt często kołder – za dużo i kołdra może zacząć się rozpadać.

Przed praniem kołdry

Zanim zaczniesz, przygotuj swoją kołdrę do prania. Najpierw zdejmij poszewki – poszwy na kołdry można łatwo wyprać przy zwykłym załadunku. Następnie musisz zachować szczególną ostrożność, jeśli masz kołdrę puchową lub kołdrę z pierza, a nie kołdrę z pustych włókien.

Jak prać pościel z pierza?

Pościel z pierza można prać, ale należy wcześniej upewnić się, że kołdra jest w dobrym stanie i czy nadaje się do prania w pralce. Jeśli etykieta mówi tylko o czyszczeniu chemicznym, najlepiej oddać go do profesjonalnego sprzątacza.

Jeśli nie, możesz go dokładnie umyć w domu. Najpierw sprawdź, czy kołdra nie ma dziur lub luźnych piór, a jeśli to konieczne, zszyj dziury za pomocą igły i nici, aby pióra nie poluzowały się w pralce. Gdy będziesz zadowolony, że twoja kołdra jest zabezpieczona, możesz iść.

Suszenie kołdry

Kiedy wyjmiesz kołdrę z pralki, nie przejmuj się. Jeśli jest to kołdra z piór, wilgotne pióra staną się ciemniejsze i sprawią, że kołdra będzie się trochę odbarwiać. Nie ma się czym martwić, a po całkowitym wyschnięciu powróci do swojego normalnego koloru.

Aby wysuszyć, naprawdę najlepiej jest użyć suszarki, chociaż znalezienie wystarczająco dużej może być trudne i zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji. Ponownie, jeśli Twoja dom-owa suszarka nie pomieści kołdry, lokalna pralnia powinna mieć odpowiednią alternatywę.

Niektórzy ludzie naturalnie wolą suszyć pościel, ale problem z kołdrami polega na tym, że wysychają one tak długo, że mogą zacząć rosnąć pleśń i pleśń oraz mogą zacząć pachnieć trochę stęchlizną.

Im szybciej wysychają, tym lepiej. Dobrym kompromisem może być częściowe wysuszenie kołdry w pralce, a następnie pozostawienie do wyschnięcia na powietrzu.