Soda oczyszczona do czyszczenia butów

Czas wiosenno-letni sprzyja noszeniu jasnych i białych butów. Jednak najładniej prezentują się wówczas, kiedy są całkowicie czyste. Jak czyścić buty domowymi sposobami? Nie należy to do najłatwiejszych zadań, jednak na szczęście istnieje wiele domowych metod, które pomogą uporać się z mniej lub bardziej uporczywymi zabrudzeniami.

Dlaczego warto czyścić buty domowymi sposobami?

Białe i jasne buty niestety dosyć szybko się brudzą, więc trzeba być przygotowanym na ich skuteczne oczyszczanie. Najlepiej wówczas skorzystać z prostych metod, które są dosyć powszechnie dostępne oraz bardzo pomocne. Jeżeli marzy Ci się spacer w białych trampkach, to najpierw poświęć im uwagę oraz dokładnie je oczyść. Czyszczenie białego obuwia domowymi sposobami jest bardzo proste!

Chociaż białe buty są bardzo proste do wystylizowania, jednak szybko ulegają zanieczyszczeniom. Każde najdrobniejsze zabrudzenie jest od razu widoczne, a to może być na dłuższą metę uciążliwe. Nie trzeba jednak wydawać dużych sum pieniędzy na drogie środki czystości, ponieważ we własnym domu zwykle posiadamy wiele produktów, które pomogą w czyszczeniu białych i jasnych butów. Domowe sposoby są również znacznie skuteczniejsze oraz bardziej naturalne niż silne detergenty.

Jak wyczyścić buty soda oczyszczona idealnym sposobem

Buty ze skóry licowej wystarczy jedynie oczyścić z brudu i kurzu oraz pastować, aby zachowały swój ładny wygląd. Z innymi materiałami natomiast jest trudniej, jednak soda oczyszczona pomoże uratować białe trampki, usunie również przykre zapachy z butów do biegania oraz pomoże oczyścić zamszowe pantofle.

Soda oczyszczona jest w zwykle w każdym domu, gdyż przydaje się przede wszystkim w kuchni. Ale ma też szereg mniej oczywistych zastosowań. Jednym z nich jest właśnie przywracanie butom ich dobrego wyglądu. Soda na buty działa również odświeżająco! Warto zatem zaopatrzyć się w większą ilość tego środka, tym bardziej, że jest on tani.

Białe buty a czyszczenie sodą

Białe trampki są modne od zawsze, ale przez kilka ostatnich sezonów szczególnie chętnie sięgamy po modele białe lub takie z białą podeszwą. Takie buty niestety krótko wyglądają ładnie, gdyż z czasem tkanina się brudzi, a gumowa podeszwa zaczyna żółknąć. Jeśli chcemy przywrócić butom ich dawną świetność, to wtedy przyda im się soda. Soda oczyszczona do czyszczenia butów używana jest najczęściej w postaci pasty. Przygotowuje się ją poprzez rozpuszczenie kilku łyżeczek sody w podobnej ilości wody. Taką papkę nakłada się na tkaninę, i na białe części gumowej podeszwy, a następnie szoruje – za pomocą szczoteczki do rąk lub do zębów.

Soda nie tylko pomoże pozbyć się plam, ale również wybieli zażółcenia. Na koniec czyszczenia resztki pasty nalezy usunąć, a następnie przetrzeć buty ściereczką nasączoną czystą wodą. Taki zabieg pozwala usunąć nawet bardzo uporczywe plamy, na co dzień natomiast wystarczy co jakiś czas przecierać buty sodą rozpuszczoną w wodzie. Pastę można również stosować do czyszczenia białych części podeszew, soda oczyszczona przywróci im biel .

Buty zamszowe a czyszczenie sodą

Zamsz jest trudny w pielęgnacji, gdyż nie znosi kontaktu z wodą i pozostawia ona na nim brzydkie zacieki. Dlatego właśnie soda oczyszczona do butów zamszowych będzie idealna. Jeśli potrzebujemy je odświeżyć, wystarczy posypać je proszkiem, a następnie przetrzeć gumową szczoteczką. Należy jednak pamiętać o tym, że powinna to być specjalna szczotka do skór zamszowych.

Jeśli jednak pojawiły się plamy, wówczas pomoże soda do butów zamszowych rozpuszczona w mleku – łyżeczka na połowę szklanki. Takim płynem nasącza się ściereczkę, a następnie delikatnie pociera plamę. Na koniec buty można przeczesać miękką szczoteczką, żeby z czyszczonego miejsca usunąć resztki mieszanki czyszczącej.

Wkładki w butach, niezależnie od tego, czy są to buty sportowe, czy też bardziej eleganckie należy nie tylko regularnie wymieniać, ale również czyścić. Zbierający się na nich pot i zanieczyszczenia są bowiem przyczyną przykrego zapachu, są też pożywką dla grzybów oraz bakterii. Soda oczyszczona przyda się również i w tym wypadku.