Energia LED w przemyśle – zysk nie tylko dla firm

Energia LED w przemyśle – zysk nie tylko dla firm

Oświetlenie stanowi ponad 20% całkowitego zużycia energii w większości wysokorozwiniętych krajach, co oznacza, że ​​tworzy również znaczną część rachunków za energię. Jest więc oczywiste, że jakikolwiek sposób zwiększenia wydajności oświetlenia może znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności.

 

Wynalazcy diod LED w 2014 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Było to odkrycie tak znaczące, że praktycznie od razu wpłynęło na branżę elektryczną. Diody LED są błyskawicznymi światłami, w przeciwieństwie do wielu lamp fluorescencyjnych i nie potrzebują czasu na rozgrzanie, zanim zaczną pracować z pełną mocą. Cenione są ze względu na swój jasny, biały blask i niskie koszty eksploatacji. Zużywają mniej niż 80% energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Znaleźć je można w prawie każdym domu, ale potencjalne wykorzystanie dla firm jest znacznie większe – tak samo jak oszczędności, jakie mogą wygenerować diody LED.

Rynek diod LED

W przeciwieństwie do zwykłych żarówek, które emitują światło jako prąd przepływający przez metal w ich wnętrzu, diody LED przepuszczają elektrony przez półprzewodnik, a więc nie mają żarnika, który mógłby się zużyć. Mogą wytwarzać światło w różnych kolorach, jednak najczęściej w biurach wykorzystywane są białe diody, które nie męczą wzroku.

Energia LED już w wielu kontekstach zdominowała publiczne oświetlenie i jest powszechnie używana we wnętrzach samochodów i samolotów. Jednak na tym potencjał LED się nie kończy – może bowiem z powodzeniem działać na ogromnych powierzchniach, jak również i na kilku milimetrach. Diody LED wykorzystuje się w nowoczesnych ubraniach dla rowerzystów, a także znalazły swoje miejsce w branży medycznej. Nie można zapomnieć również o tym, że to właśnie dzięki energii LED telewizory mogą być coraz cieńsze i lżejsze.

 

Na globalnym rynku oczekuje się, że sprzedaż energii LED osiągnie w nadchodzącym roku około 30,5 miliarda dolarów, co stanowi 36% całkowitej wartości światowej sprzedaży oświetlenia. To niezwykłe osiągnięcie dla innowacji, która dotarła na rynek masowy dopiero w 1997 roku.

Korzyści energii LED

 

Korzyści z oświetlenia LED stają się coraz bardziej doceniane przez przedsiębiorców, zastępując standardowe żarówki, halogeny i świetlówki. Oświetlenie LED może być bardziej estetyczne, energooszczędne, ekonomiczne i trwalsze niż inne systemy. Oprócz tego energia LED poprawia ogólne środowisko pracy, podnosi komfort i produktywność pracowników.

 

Angielskie przedsiębiorstwo energetyczne E.ON jest w trakcie dążenia do zastąpienia oświetlenia wielu budynków diodami LED. Wyceniono, że zmiana ta pozwoli uniknąć emisji 178 ton dwutlenku węgla każdego roku i w pełni zwróci się w ciągu 7 lat.

 

Inna firma o nazwie Newstead Court w 2012 roku zainstalowała 1200 diod LED o żywotności trzy razy większej niż ich poprzedni system. Nowe oświetlenia zużywało też o 55% mniej energii. Wdrożenie LED we wszystkich budynkach w przedsiębiorstwie kosztowało 434 000 funtów, ale już w pierwszym roku udało się zaoszczędzić 82 000 funtów, więc projekt spłacił się w połowie 2017 roku. Teraz firma może już zacząć liczyć zyski.

 

led tekst

 

Osoby odpowiedzialne za energię LED w firmie E.ON przyznają, że w niektórych projektach oszczędność dzięki nowej technologii wyniosła nawet 90%, jednak było to poprzedzone licznymi badaniami i opracowaniem systemu, który pozwolił na bezproblemowe wdrożenie. Nie zawsze bowiem można osiągnąć aż takie korzyści finansowe. Ogólnie rzecz biorąc nowe rozwiązanie oświetleniowe nie będzie tanią inwestycją. Chociaż cena energii LED szybko spadają, to nadal jest ona początkowo droga w porównaniu do lamp np. fluorescencyjnych. Jednak według Philips LUMEC niektóre lampy LED mają żywotność do około 70 000 godzin, co oznacza, że będą działać 10 razy dłużej niż w przypadku standardowych lamp. Inny sposób powstawania światła pozwala też na większą wytrzymałość na wibrację i wstrząsy oraz na odporność na deszcz i śnieg – dlatego Maglite, zajmujący się sprzedażą specjalistycznych latarek, wykorzystuje LED w produktach używanych przez policję i wojsko w USA.

 

Diody LED są oferowane w różnych kolorach podstawowych, takich jak czerwony, zielony, niebieski i bursztynowy, jednak można je również mieszać ze sobą, aby uzyskać miliony opcji. To czyni je idealnymi do interaktywnego oznakowania, sygnalizacji, tablic reklamowych i dekoracyjnych budynków.

 

Ponadto energia LED jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ diody nie zawierają rtęci lub innych niebezpiecznych gazów, ani nie emitują szkodliwych promieni UV. Bardzo istotny jest fakt, że 13W lampka LED emituje 68% mniej dwutlenku węgla niż standardowa żarówka 40W.

 

Diody LED wyprzedzają wiele konwencjonalnych technologii oświetleniowych pod względem wydajności energetycznej, żywotności, wszechstronności i jakości koloru, a ze względu na rosnącą konkurencyjność kosztową, diody LED są coraz chętniej wykorzystywane w budynkach komercyjnych i przemysłowych.
industrial-hall-1630741_1920
No Comments

Post A Comment