Jak zrobić paski na ścianie – krótka instrukcja

Estetycznie udekorowana ściana sprawia, że pomieszczenie wygląda bardziej stylowo i estetycznie. Istnieje wiele sposobów na to, aby ozdobić ścianę w pokoju. Tradycyjne obrazy czy zdjęcia w ramkach to dobry pomysł, warto jednak być otwartym także na inne propozycje. Jedną z najciekawszych jest ozdobienie ścian paskami. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury.

Remont. Jak zrobić paski na ścianie?

Paski na ścianie sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się bardzo stylowo. Jak zrobić paski na ścianie? Oto prosty poradnik krok po kroku:

  1. Zabezpiecz podłogę oraz listwy – w tym celu użyj dobrej jakości folii malarskiej. Zabezpiecz podłogę i listwy bardzo dokładnie, aby ich nie zniszczyć i uniknąć czasochłonnego sprzątania.
  2. Pomaluj ścianę farbą podkładową, następnie użyj farby nawierzchniowej.
  3. Ustal, w jakich odstępach mają być namalowane pasy. Następnie zaznacz te odległości, najlepiej zrobić to ołówkiem.
  4. Użyj taśmy malarskiej i poziomicy, aby zaznaczyć pasy na ścianie.
  5. Namaluj pasy na ścianie zgodnie z wyznaczeniami. Zrób to dokładnie, aby uzyskać najlepszy efekt.
  6. Po dokończeniu malowania odczekaj kilka minut, a następnie delikatnie usuń taśmę malarską ze ściany. Nie czekaj, aż farba wyschnie całkowicie. W takim przypadku taśma malarska mogłaby zejść ze ściany razem z fragmentami farby.

Okazuje się, że malowanie pasów na ścianie nie jest trudne. Ważna jest jednak dokładność, dzięki której można uzyskać satysfakcjonujący efekt. Trzeba także pamiętać, aby dobrze zaplanować szerokość pasów. Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, nie maluj jednak pasów o szerokości większej niż kilkanaście centymetrów. Pamiętaj także o kolorystyce. Barwa pasów na ścianie powinna współgrać ze stylem wnętrza i kolorystyką w nim panującą. Jeśli ważne jest wyrównanie proporcji w pomieszczeniu, postaw na pionowe paski w kontrastowych kolorach.

Zakończenie

Paski na ścianie to świetny sposób na uatrakcyjnienie aranżacji wnętrza. Można ozdobić nimi różne pomieszczenia, jak na przykład salon, sypialnię czy pokój dziecka. Malowanie pasków nie jest trudne, kluczem do sukcesu jest dokładność. Trzeba także dobrać odpowiednią grubość pasków oraz odstępy pomiędzy nimi. Warto posłużyć się poziomicą oraz taśmą malarską. Przed przystąpieniem do malowania pasków, pamiętaj, aby zabezpieczyć podłogę oraz listwę folią malarską. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych i trudnych do usunięcia plam. Po zakończeniu malowania delikatnie usuń taśmę ze ściany. Pamiętaj jednak, aby nie czekać, aż farba wyschnie całkowicie.