Minimalizm i styl skandynawski — możliwości aranżacji wnętrza
Styl określa koncepcję całego remontu — wybór podłóg, wykończeń, mebli i elementów dekoracyjnych. Jednym z popularnych trendów jest eklektyzm, czyli łączenie stylów i stylizacji. Łącząc w ramach jednego projektu różne przedmioty, nadruki i faktury, projektanci umiejętnie łączą najlepsze tradycje przeszłości z wymogami współczesności.
Możesz spróbować wcielić się w modne wnętrze z obrazu lub zaprojektować swój własny dom. Jednak amatorskie eksperymenty, niepoparte znajomością zasad percepcji artystycznej i estetycznej, mogą sprawić, że wystrój wnętrza stanie się nijaki i zagracony. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne stworzenie harmonijnego i pięknego otoczenia, lepiej trzymać się jednego kierunku.
Funkcjonalny minimalizm
Minimalizm charakteryzuje się prostotą, praktycznością i powściągliwością. Nie odpowiada osobom, które lubią zbierać lub kolekcjonować rzeczy. Jego podstawową ideą jest stworzenie dużej przestrzeni z jak najmniejszą liczbą przedmiotów. Preferowane powinny być meble funkcjonalne o prostych formach geometrycznych. Brak wbudowanych szuflad, podłokietników i innych rozpraszających uwagę detali jest zaletą. Eleganckie dekoracje i masywne zasłony również nie są pomocne. Do ozdobienia ścian wystarczy kilka obrazów, a w oknach lepiej sprawdzą się żaluzje lub lekkie zasłony.
Schematy kolorystyczne są zazwyczaj monochromatyczne — połączenie dwóch kolorów podstawowych z minimalną ilością jaskrawych akcentów. Na przykład biel połączona z graficzną szarością i odrobiną pomarańczy. W dekoracjach staraj się wykorzystywać naturalne materiały, takie jak drewno, kamień naturalny, cegła lub imitować ich fakturę. Dekoracje podłóg i sufitów w stylu minimalistycznym wykluczają ornamenty, wzory, płaskorzeźby i inne skomplikowane wzory. Ten styl będzie szczególnie korzystny we wnętrzach małych mieszkań. Pomoże to optycznie powiększyć przestrzeń i racjonalnie wykorzystać dostępne metry kwadratowe.
Styl skandynawski
Mieszkańcy krajów Europy Północnej są przyzwyczajeni do surowego klimatu i długich zim. Bogactwo pastelowych kolorów i naturalnych materiałów sprawia, że ich domy są przytulniejsze i cieplejsze. Głównym kolorem wnętrza jest biały. Łączy wszystkie strefy i wypełnia pomieszczenia światłem, odbijając promienie słoneczne. W takim przypadku lepiej nie umieszczać na oknach żadnych tkanin lub wybrać tkaniny półprzezroczyste. Odpowiednie są również bawełna i len, ale należy unikać falban i falbanek. Dywaniki, abażury i poduszki dekoracyjne w jasnych kolorach mogą ożywić przestrzeń. Kolejną oznaką jest duża liczba lamp podłogowych, kinkietów, różnych lamp i lampek.
Ogólnoświatowa tendencja do zrównoważonego rozwoju sprawiła, że styl skandynawski stał się jednym z najpopularniejszych. Podobnie jak w minimalizmie, tak i tutaj przeważają praktyczne meble o lakonicznym wzornictwie, wykonane zazwyczaj z jasnego drewna. Pokoje mogą być udekorowane kompozycjami kwiatowymi w szklanych wazonach, lustrami, świecami, ceramiką i obrazami o tematyce żeglarskiej. Tekstylia mogą również pełnić rolę dekoracyjną. Tkaniny często mają proste wzory kwiatowe i abstrakcyjne desenie. Mały nowoczesny kominek i stół z litego drewna to nieodzowne elementy stylu skandynawskiego. Poroże łosia, futrzany dywanik czy pufa z blatem zamiast stolika kawowego to świetne dodatki do skandynawskiego wnętrza.