Jak wygląda chemiczne czyszczenie kominka?

Kominki opalane drewnem są ciepłe, przytulne i atrakcyjne, ale wymagają odpowiedniej konserwacji, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być dość dotkliwe. Jednym z głównych zagrożeń związanych z piecem lub kominkiem opalanym drewnem jest powstawanie kreozotu, substancji chemicznej, która może gromadzić się na wewnętrznej stronie kominów i przewodów kominowych. Regularne czyszczenie i kontrola, najlepiej przez profesjonalistę, zapobiegną gromadzeniu się, ale możesz również zapobiec gromadzeniu się samodzielnie, używając chemikaliów, które chronią Twój kominek przed niebezpiecznym nagromadzeniem i pomagają utrzymać dom w bezpiecznym i czystym. Zobacz sposoby na chemiczne czyszczenie kominka.

 

Kreozot

Kreozot jest substancją smolistą, która powstaje podczas spalania drewna i jest przenoszona do wnętrza komina jako część dymu. Kreozot gromadzi się po wewnętrznej stronie komina i zatrzymuje węgiel, zwykle sadzę, która jest również częścią dymu ze spalania drewna. Mieszanka wysycha i piecze się na wewnętrznej stronie komina. Powoduje to nie tylko problemy z wentylacją, ale mieszanina jest dość łatwopalna, a pożar komina jest niebezpieczny i może doprowadzić do zniszczenia komina, a nawet domu.

 

Chlorek sodu

Chlorek sodu, znany również jako sól kuchenna, jest prostą substancją chemiczną, którą łatwo znaleźć. Włóż trochę soli do ognia, gdy się pali. Sól łączy się z wodą w płonącym drewnie, tworząc słaby kwas, który przemieszcza się w górę komina i rozpuszcza niewielkie ilości kreozotu. Ta metoda powinna być jednak stosowana ostrożnie. Nie należy go przesadzać i nie należy go stosować w metalowym kominie, ponieważ kwas może wchodzić w interakcje z metalem i powodować korozję.

 

Siarczan miedzi

Wybierając komercyjnie produkowany środek do czyszczenia kominów, jednym z najskuteczniejszych składników jest siarczan miedzi. Materiał ten powleka i oddziałuje chemicznie z sadzą osadzoną w kreozocie wewnątrz komina i pomaga mu wypalić się w niższej temperaturze niż jest to zwykle potrzebne. Jednak, podobnie jak sól kuchenna, siarczan miedzi łączy się z wodą i tworzy kwas siarkowy lub siarkowy. Kwas ten może uszkodzić wnętrze Twojego komina, dlatego należy go używać ostrożnie.

 

Inne metody

Podczas gdy chemiczne środki czyszczące mogą zapobiegać gromadzeniu się kreozotu, jedynym sposobem skutecznego usunięcia kreozotu jest ręczne szorowanie wnętrza komina odpowiednią szczotką. Chemiczne środki czyszczące nigdy nie powinny być jedyną metodą czyszczenia komina. Ponadto nadużywanie może uszkodzić kominy, zwłaszcza kominy wyłożone metalem, i może skrócić żywotność komina lub przewodu kominowego. Zbyt duża ilość środka chemicznego do czyszczenia komina może nawet spowodować sam pożar. Zwykle wystarcza uncja na tydzień. Przeczytaj wszystkie instrukcje przed użyciem jakiegokolwiek chemicznego środka czyszczącego.