W jakich odległościach od siebie powinny być ustawione legary?

Chyba nie ma osoby, która mając swój wymarzony dom -ek jednorodzinny nie chciałaby mieć, albo nie ma wybudowanego tarasu. Jest on modny. Szczególnie, że są one przydatne latem, gdy chcemy sobie posiedzieć i spędzać czas wolny z rodziną i przyjaciółmi. Na tarasie można postawić ławeczki, kanapę a nawet stolik i przenośnego grilla. To idealne miejsce na zrobienie urodzin czy wyprawienie właśnie grilla. Z czego najczęściej robione są tarasy? Oczywiście z desek drewnianych. Dają one najlepszy efekt i są oczywiście trwałe. Tylko na pewno ważne jest to, co ile legary pod taras się daje. Takie informacje będzie można przeczytać w niniejszych artykule. Dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Co ile centymetrów powinno się kłaść legary pod taras?

  Warto na samym początku zastanowić się do czego w ogóle służą te legary. Otóż takie, które daje się pod deski tarasowe lub taras kompozytowy umożliwiają przede wszystkim zamocowanie finalnego pokrycia. Jednak to nie wszystko. Są one w stanie także zapewnić tarasowi odpowiednią sztywność. Dlatego też, ważne jest to, iż rozstaw tych legarów pod taras w dużej mierze zależy od grubości elementów wykończeniowych. Z jakiego materiału są one najczęściej wykonywane? Otóż na rynku możemy znaleźć legary, które są wykonane między innymi z drewna, metalu lub kompozytów. Warto wspomnieć, że jest także legar aluminiowy. Jednak to  jest elementem, który w ogóle nie wymaga pracochłonnych czynności renowacyjno-konserwacyjnych w trakcie eksploatacji. Z jakiego drewna wykonywane są one najczęściej? Otóż najpopularniejsze to te wykonane z drewna sosnowego.

Nie każda osoba, która zamierza zbudować taras wie, iż legary pod taras w ogóle nie powinny znajdować się bezpośrednio na gruncie. To bardzo ważne. Dodatkowo trzeba wspomnieć, iż do ich podtrzymania najlepiej jest użyć systemowych wsporników. Wsporniki powinny być oczywiście w rozmiarze, który będzie dopasowany do wymiarów przekroju poprzecznego podpory liniowej. Szerokość i wysokość profilu każdego legara, musi być dostosowany do planowanego wykończenia tarasu. Ale teraz nasuwa się pytanie, w jakich odległościach legary muszą występować od siebie. Otóż przeważnie ta odległość wynosi od 40 do 60 cm.  Jeśli będą różne, może to skutkować niestety różnego rodzaju nadmiernymi ugięciami poszczególnych części tarasu. To zaś może spowodować, że taras będzie niestabilny i szybko ulegnie uszkodzeniu. Układając je, musimy pamiętać o spadku około 2%. Wszystko po to, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać.