Sposoby na usunięcie wosku z paneli

Czasem zdarzy nam się chwila nieuwagi, która może sprawić, że na naszą podłogę z paneli kapnie wosk – kilka kropel lub nawet większa ilość. Na szczęście tego typu plama nie jest kłopotliwa ani dla drewna, ani dla paneli podłogowych – wystarczy jedynie odpowiednio podejść do jej usuwania.

Usuwanie wosku z paneli

Należy pamiętać, że pośpiech jest w takiej sytuacji złym doradcą. Jeśli przypadkowo zachlapiemy podłogę, w pierwszym odruchu chcemy często pozbyć się plamy natychmiast. Nie jest to jednak dobry sposób na to, aby usunąć wosk z podłogi. Wycieranie ciepłej i płynnej substancji jest działaniem nie tylko nieefektywnym, ale często doprowadza również do powiększania plamy, i tym samym przyczynia się do wzrostu naszej irytacji. W tym przypadku wskazana jest zatem cierpliwość, dajmy plamie po prostu zaschnąć. Takiego rodzaju zabrudzenie nie przeniknie do struktury drewnianej podłogi.

Odczekanie kilku chwil nie doprowadzi zatem do trwałych uszkodzeń. Należy jednak zadbać o to, aby nikt przez przypadek nie wdepnął w daną plamę przez kilka minut. Jeśli jednak zależy nam na czasie oraz szukamy sposobu na to, jak usunąć wosk z paneli na szybko, to dobrym pomysłem będzie przyłożenie do niej czegoś zimnego. Najlepiej sprawdzą się tutaj kostki lodu w plastikowym worku. Kiedy już wosk zrobi się zimny, wówczas czas przejść do właściwego czyszczenia podłogi.

Czym usunąć wosk z paneli?

Kolejny etap usuwania wosku z paneli polega na zeskrobaniu zaschniętej plamy. Ważne jednak jest to, aby zrobić to delikatnie i z wyczuciem. Dobrym pomysłem będzie zatem wykorzystanie noża o gładkim ostrzu. Warto również owinąć taki sztuciec na przykład papierowym ręczniczkiem. W ten sposób będziemy dodatkowo chronić podłogę, a jednocześnie nóż nie będzie dotykał zabrudzonej powierzchni.

Kiedy już wiemy, czym usunąć wosk z paneli, wówczas przystępujemy do skrobania. Należy zrobić to powoli, delikatnie oraz dokładnie. W takich warunkach czyszczenie powinno już przebiegać sprawnie i bez większych trudności – wosk powinien schodzić łatwo, nawet pod wpływem lekkich ruchów noża. Po wszystkim zostać może niewielka, tłusta plamka. Aby się jej pozbyć, można ponownie wykorzystać papierowy ręcznik i dokładnie wytrzeć ślady po zabrudzeniu. Następnie należy przemyć podłogę na mokro wodą z dodatkiem odpowiedniego płynu. Czym zatem zmyć wosk z podłogi w takiej sytuacji? Na tym etapie wykorzystać można sprawdzony specyfik do czyszczenia paneli. Inną opcją będzie dodanie do wody delikatnego mydła.

Usuwanie wosku z podłogi drewnianej

Kiedy po skrobaniu zastanawiamy się, w jaki sposób zmyć wosk z paneli lub parkietu, może przyjść nam na myśl zastosowanie środków chemicznych. Znajdziemy dostępne na rynku różne specjalne preparaty przeznaczone do tego rodzaju zabrudzeń. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ w sytuacji, kiedy dana substancja zawiera intensywnie działający pierwiastek chemiczny, może zostawić ona trwałe ślady na części podłóg lub naruszyć ich warstwę zewnętrzną.

Optymalnym rowiązaniem będzie sprawdzenie u producenta paneli lub parkietu, w jaki sposób usunąć wosk z podłogi drewnianej i czego należy się w takich wypadkach wystrzegać. Nie zawsze mamy jednak możliwość uzyskania takich informacji – przykładowo dlatego, że ostatni remont w domu robiliśmy wiele lat temu i nie pamiętamy już, jaki model paneli lub parkietu wybraliśmy.

Dobrym sposobem na to, aby zmyć wosk z podłogi jest zatem rozpoczęcie od zastosowania substancji naturalnych stosowanych od dawna. Jeśli na początek płatki mydlane nie pomogą, zawsze można w dalszej kolejności zastosować inny, albo bardziej intensywny środek, jak przykładowo ocet. Jeśli jednak na starcie zaczniemy od silnego preparatu, wówczas ewentualna pomyłka może sprawić, że pragnąc wyczyścić podłogę z wosku, zostawimy na niej niestety trwałe ślady.