Sposoby na wyczyszczenie żelazka

Żelazko jest jednym z tych urządzeń, które często zaniedbujemy pomimo częstego jego używania. W teorii sprzęt ten należy czyścić raz w miesiącu. W praktyce jednak większość osób robi to dopiero wtedy, kiedy żelazko zacznie brudzić ubrania. Jak zatem wyczyścić żelazko, aby służyło nam dłużej?

Dlaczego powinniśmy czyścić żelazko?

Brudne żelazko pozostawia na naszych ubraniach plamy oraz brzydkie ślady podczas prasowania. Niektóre z nich mogą być niestety trudne do usunięcia, dlatego warto dbać o to, aby regularne czyszczenie żelazka stało się naszym nawykiem. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych nerwów podczas prasowania i dodatkowo nie zniszczymy swoich ulubionych ubrań.

Drugi skutek zaniedbywania czyszczenia żelazka to negatywny wpływ na pracę urządzenia. Przewody oraz otwory zatykają się, a także przestają dobrze działać. Można temu łatwo zapobiec, wykorzystując proste, domowe sposoby na umycie żelazka.

Jak umyć żelazko?

 

  • Sposób 1. Ocet na przypalone żelazko
    Ocet jest jednym z uniwersalnych produktów, które warto mieć zawsze pod ręką w swojej kuchni. Pomoże on w oczyszczeniu zabrudzonego dywanu lub piekarnika, poradzi sobie również z wyczyszczeniem przypalonego żelazka. W tym celu wystarczy jedynie nasączyć ściereczkę octem i pocierać nią delikatnie ciepłą, ale nie gorącą stopę urządzenia. Można również przygotować pastę, wystarczy wymieszać dwie łyżki sody z łyżeczką octu. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż składniki te wchodzą ze sobą w silną reakcję. W miseczce należy zamoczyć bawełnianą ściereczkę i okrężnymi ruchami przecierać nią żelazko. Po zmyciu osadu należy przemyć płytę żelazka wodą demineralizowaną.
  • Sposób 2. Sok z cytryny − idealny sposób na świeży brud
    Od długiego czasu popularną metodą na skuteczne pozbycie się lżejszych zabrudzeń z urządzenia oraz odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób wyczyścić stopę żelazka – jest użycie soku z cytryny. W jaki sposób można to zrobić? Należy nasączyć ściereczkę sokiem, a następnie przycisnąć do niej ciepłe, lecz nie gorące, urządzenie. Następnie prasujemy, wykonując okrężne ruchy. Metoda ta jest bezpieczna dla większości rodzajów powłok żelazek.
  • Sposób 3. Soda oczyszczona skuteczna na większe zabrudzenia
    O ile zaniedbane żelazko można wyczyścić w bardzo prosty sposób, o tyle przypalona stopa dostarcza już nieco więcej problemów. A o przypalenie niestety nie jest nietrudno. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, która może nastąpić w wyniku tego, że duża część osób lubi łączyć prasowanie z innymi czynnościami − nawet oglądaniem ulubionego serialu. Zbyt długie pozostawienie żelazka na materiale lub nawet na samej desce do prasowania, jak również niedostosowanie temperatury do rodzaju materiału wystarczy, aby urządzenie pokryło się przypaloną, trudną do usunięcia warstwą. Jak zatem wyczyścić przypalone żelazko?Z mocno zabrudzoną powierzchnią poradzi sobie świetnie soda oczyszczona. Do miski wsypujemy dwie łyżeczki sody i jedną łyżeczkę wody destylowanej. Mieszamy składniki do powstania pasty, a następnie nanosimy ją na przypaloną powierzchnię. Pozostawiamy miksturę na 15 minut, po czym usuwamy jej pozostałości mokrą szmatką. Na koniec czyścimy stopę żelazka suchą ścierką.
  • Sposób 4. Świeca z parafiny
    W usunięciu zaschniętych, przypalonych śladów pomoże również świeca. Jest to żmudna, ale niezwykle skuteczna metoda. Nie używajmy jednak jakiejkolwiek świecy. Powinna ona być biała i zawinięta w płócienną ściereczkę. Aby pozbyć się zabrudzeń, należy lekko nagrzać żelazko, a następnie dokładnie przetrzeć przypalone miejsca świecą. Po tym zabiegu na stopie żelazka pozostaną jednak tłuste ślady. Można usunąć je w łatwy sposób, prasując w niskiej temperaturze kuchenny ręcznik papierowy.Jeśli nie ufamy domowym sposobom lub są one zbyt czasochłonne można po prostu użyć gotowego środka.