Mycie podłóg po remontach

Każdy człowiek chociaż raz w życiu przeszedł przez remont. Jest to bardzo uciążliwy okres, wówczas w domu panuje straszny chaos i bałagan, nic nie ma swojego miejsca. Niestety, nie wszystko w czasie remontu da się dobrze zabezpieczyć i często poremontowa pamiątka to brudne podłogi lub zarysowane ściany. Kiedy remont się skończy, trzeba przeprowadzić gruntowne sprzątanie, które pozwoli cieszyć się ładnym, czystym mieszkaniem.

Po pierwsze – zabezpieczamy podłogi

Niewiele osób lubi sprzątać, ale sprzątanie po remoncie jest obowiązkowe. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym brud będzie głębiej wnikał, trudniej również będzie go usunąć. Aby zatem uniknąć dużych zanieczyszczeń, warto odpowiednio zabezpieczyć elementy mieszkania, aby jak najmniej się zabrudziły. Nie zawsze jest to w stu procentach możliwe, ale na pewno w dużym stopniu ochroni podłogi oraz meble.

Podłoga jest najbardziej narażona na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. W trakcie remontu nie da się niestety uniknąć chodzenia po niej, mogą się również na nią wylać farby lub płyny i pozostawić na niej trwałe plamy. W przeciwieństwie do innych elementów mieszkania, podłogi nie da się wynieść, więc warto zadbać o jak najlepsze możliwe jej zabezpieczenie.

Bardzo pomocne będą tutaj tektura lita lub falista, albo mata remontowa. Podczas remontu przyda się również gruba folia ochronna, a także papierowe taśmy, które uchronią materiały przed przesuwaniem. Bardzo ważne jest również odpowiednie przymocowanie tektury do podłogi. Tektura to tani materiał, dlatego warto wykorzystać ją w trakcie remontu, dobrze ochroni panele oraz drewniane podłogi.

Jeśli mieszkanie jest wyłącznie malowane, wówczas można posłużyć się samą grubą folią malarską. Folia musi być jednak dobrze przymocowana, ponieważ ma ona dużą tendencję do przesuwania. Innym materiałem, którym można zabezpieczyć panele podłogowe podczas remontu, jest mata remontowa. Jest ona połączeniem folii oraz włókniny. Jest to najdroższy materiał zabezpieczający podłogi, ale warto się na niego zdecydować, gdyż dobrze chroni panele przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Dodatkowo tłumi hałas, co z pewnością ułatwi życie sąsiadom. Maty są również wielorazowego użytku, można je wykorzystać w czasie kolejnego remontu.

Czym myć panele podłogowe po remoncie

Niestety, nie zawsze uda się uchronić panele przed zabrudzeniem. Zdarza się, że pomimo najlepszego zabezpieczenia pocieknie na nie farba, albo wyleje się tynk. Podłogę myje się na końcu, aby nie zabrudzić ich ponownie podczas mycia innych części pomieszczenia.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dokładne usunięcie kurzu z paneli podłogowych. Można do tego celu użyć szczotki, lepszym rozwiązaniem będzie jednak odkurzacz przemysłowy, który dokładnie wciągnie wszystkie zanieczyszczenia. Dopiero w momencie, kiedy podłoga jest pozbawiona kurzu i pyłu, można zająć się sprzątaniem jej na mokro. Do tego celu przyda się mop oraz dobry płyn do czyszczenia paneli.

Na rynku dostępne są płyny, które służą do usuwania zabrudzeń poremontowych. Podłogę będzie trzeba myć kilkakrotnie, gdyż w mieszkaniu po remoncie, jeszcze przez kilka dni unosi się pył, który osadza się na podłodze. Do wody przeznaczonej do mycia paneli można dodać również trochę octu, dzięki temu podłoga będzie błyszcząca, a kurz będzie do niej mniej przylegał.

Dobrym rozwiązaniem będzie również odkurzacz wodny, dokładnie umyje on podłogi. Pamiątką po remoncie są często również zarysowania. Jeżeli są one drobne, można próbować je zamaskować pastą naprawczą. Plamy tłuszczu natomiast można próbować usunąć za pomocą acetonu lub benzyny, trzeba jednak być bardzo ostrożnym. Czasem panele podłogowe są tak mocno zabrudzone, że trudno je nam samodzielnie umyć. W takim wypadku warto będzie skorzystać z usług firmy sprzątającej. Pozwoli to zaoszczędzić nasz czas, gdyż wyspecjalizowana firma szybko upora się z każdym zabrudzeniem.