Kim jest stolarz?
Płyta meblowa to materiał stosowany najczęściej w meblarstwie. Najczęściej pracuje z nią stolarz, którego talent i ciężka praca pozwala stworzyć prawdziwe perełki, będące jednocześnie piękne, co praktyczne. Stolarzy spotyka się w budownictwie, gdzie jako cieśle zajmują się konstrukcją, na której opiera się cała budowa i praca reszty pracowników.
Często można też spotkać ich w przemyśle rozrywkowym, gdzie wykonują konstrukcje i scenografie na potrzeby filmu lub teatru. Dla stolarzy, którzy szukają większej różnorodności w swojej pracy niż budowa domów mieszkalnych, sektor rozrywkowy jest doskonałym wyborem. Ale mogą też tworzyć elementy wyposażenia wnętrz, takie jak pojedyncze meble i całe zabudowy poszczególnych pomieszczeń. Rola stolarza może być różna, w zależności od tego, jak bardzo dany rzemieślnik zamierza się angażować.
Początkiem każdego projektu jest projektowanie. Na tym etapie stolarz analizuje konkretne potrzeby klienta i parametry danego projektu. Na ich podstawie formułuje plan, a następnie rozpoczyna projektowanie konstrukcji dokładnie w taki sposób, aby była zgodna z założeniami i oczekiwaniami klienta i wykorzystała optymalnie przewidywane lub zakupione już materiały.
Po dokładnym planowaniu, stolarz przystępuje do montażu konstrukcji, do którego potrzebne mu będzie doświadczenie w pracy z różnymi materiałami, narzędziami ciesielskimi oraz szeregiem złączy i połączeń. Doświadczony cieśla posiada wiedzę na wszystkie te tematy, a do tego zna granice możliwości każdego z nich.
Po zakończeniu montażu, stolarz rozpoczyna przeprowadzanie testów swojej pracy. Pozwala mu to na upewnienie się, że konstrukcja jest bezpieczna. Ewentualna awaria konstrukcji w domu lub mieszkaniu może prowadzić do poważnych obrażeń, dlatego rola stolarza jest niezwykle istotna i ważna.
Stolarz wykorzystuje dosyć szeroki zakres umiejętności, aby zapewnić swoim klientom wykonanie wszystkich prac na wystarczająco wysokim poziomie jakości. Potrzebny jest mu zatem szereg umiejętności, dzięki którym będzie w stanie przewidzieć odpowiednio swoją pracę, wykonać ją, a potem sprawdzić.