Jak czyścić zmywarkę?

Każdy, kto nie przepada za ręcznym zmywaniem naczyń, wie, jak dużym komfortem jest możliwość korzystania ze zmywarki. Warto pamiętać, że sprzęt ten wymaga odpowiedniego i regularnego czyszczenia. Dzięki temu zmywarka będzie w dobrej formie i posłuży przez wiele lat. Regularne czyszczenie zmywarki zmniejsza także ryzyko jej zatkania oraz wydobywania się nieprzyjemnego zapachu ze sprzętu. Jak czyścić zmywarkę? O czym warto pamiętać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania dotyczące tematu znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Czym czyścić zmywarkę? Postaw na sprawdzone środki

Jeśli chodzi o środki do czyszczenia zmywarki dostępność różnych produktów jest naprawdę imponująca. Można kupić je w sklepie z chemią, a także w super marketach. Warto jednak pamiętać, że środek środkowi nierówny. Dobrym pomysłem jest korzystanie z produktów uznanych marek, które gwarantują wysoką skuteczność. Czyszczenie zmywarki z ich pomocą to nic skomplikowanego. Wystarczy zaaplikować płyn do pustej zmywarki i ustawić program samoczyszczenia. Płyn dobrej jakości dotrze do wszystkich zakamarków, które trudno wyczyścić ręcznie. Bardzo ważne jest zapoznanie się z instrukcją użytkowania płynu. Znajdują się tam najważniejsze informacje, na przykład te dotyczące ilości preparatu, jaką należy zaaplikować do oczyszczenia urządzenia. Warto przestrzegać instrukcji, aby zmywarka pozostała w dobrej formie.
Preparaty w formie płynu to nie jedyne rozwiązanie, na które można się zdecydować. W sklepach dostępne są również środki czyszczące w formie wygodnych w użyciu tabletek. Taką tabletkę wystarczy położyć na dnie urządzenia, a następnie uruchomić program czyszczenia. Środki tego rodzaju warto stosować raz w miesiącu.
Zarówno kapsułki, jak i płyny do czyszczenia zmywarki są bardzo skuteczne. Kluczem do sukcesu jest użycie produktów sprawdzonych marek. Tego rodzaju środki usuwają tłuszcz, osady z kamienia, usuwają także nieprzyjemne zapachy. Nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować? Pomocne mogą okazać się rankingi internetowe, w których znajdziesz spis najskuteczniejszych produktów do czyszczenia zmywarki.

Domowe środki czystości

Poza środkami dostępnymi w sklepach profilaktycznie można zastosować także domowe środki czystości. Warto postawić na nie wówczas, gdy zmywarka użytkowana jest bardzo często lub musi radzić sobie z mocno zabrudzonymi naczyniami i sztućcami. Oto kilka domowych środków do czyszczenia zmywarki:

  1. Ocet – przed jego użyciem warto uruchomić proces mycia wstępnego. Po zakończeniu oczyszczania szklankę octu trzeba wlać na dno urządzenia, a następnie ustawić program samoczyszczenia. Ocet to dobre rozwiązanie, jeśli cenisz sobie ekologiczne i tanie rozwiązania.
  2. Soda oczyszczona – wsyp łyżeczkę do pojemnika na tabletki i uruchom program czyszczenia zmywarki. Soda świetnie poradzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami.

Czyszczenie filtra i zewnętrznych części zmywarki

Aby zmywarka działała dobrze, konieczne jest regularne czyszczenie filtra. Trzeba wyjąć element z ze zmywarki, usunąć resztki jedzenia, a następnie wyczyścić filtr płynem do mycia naczyń. Gdy filtr będzie już dobrze oczyszczony, trzeba opłukać go w ciepłej wodzie. Jeśli ten element zmywarki jest uszkodzony, trzeba wymienić go na nowy. Aby uniknąć zatkania zmywarki, przed włożeniem do niej naczyń warto wstępnie opłukać je ręcznie i usunąć resztki.
Czysta i sprawna zmywarka? Nie można zapominać o czyszczeniu części zewnętrznych. Warto skupić się na panelu sterowania, a także na drzwiach. Te elementy brudzą się właściwie przy każdym wkładaniu brudnych naczyń do zmywarki. Przecieraj je regularnie, a Twoja zmywarka pozostanie w dobrej formie przez długi czas. Pamiętaj także o gruntownym sprzątaniu. Wówczas do czyszczenia zakamarków zmywarki warto użyć szczoteczki do zębów, która świetnie usuwa różne zanieczyszczenia.